Kontaktní informace
FAKTURAČNÍ ADRESA:
Mipam bio s.r.o.
Rudolfovská tř. 1994/11
370 01 České Budějovice
Česká Republika
IČO: 25150286
DIČ: CZ25150286
PROVOZOVNA A DORUČOVACÍ ADRESA:
Mipam bio s.r.o.
České Vrbné 2405/102
370 11 České Budějovice
Česká Republika
Zelená linka: +420 800 110 990 Telefon: +420 386 351 961
Mob. telefon: +420 776 584 237
Fax: +420 386 351 963
E-mail: info__at__susicka-potravin.cz
Otevírací doba
Po - Čt: 8:00 - 16:00 hod
Pá: 8:00 - 13:00 hod
So - Ne: -zavřeno-
Sušička potravin není dobrá jen na to, abyste v sezóně sušili ovoce, zeleninu, bylinky nebo houby. Je zároveň nedocenitelným spotřebičem v každé domácnosti, kde se orientují na raw životní styl, nebo prostě jen chtějí žít zdravěji. Jste rozhodnuti si nějakou sušičku potravin pořídit, ale nevíte, do jaké investovat? Odpovězte si na následující otázky a zjistěte, které sušička je pro vás ta nejlepší.
1. Bude sušička potravin každodenní pomocník, nebo si sem tam v létě usušíte pár jablek?
Určit si, na co sušičku potřebujete, je zásadní věc, od které se odvíjí všechno ostatní. Zejména to, jestli vám postačí levná sušička, nebo bude lepší si připlatit.
- V případě méně častého nebo sporadického sušení (houby a pár křížal v letní sezóně) vám může dobře posloužit i levnější kruhová sušička ovoce z méně kvalitních materiálů. Sice se nevyhnete průběžnému prohazování táců či dokonce jednotlivých kousků surovin (kruhové modely nedistribuují teplo rovnoměrně po celé sušičce), ale při nepravidelném či sezónním sušení vás to pravděpodobně nebude příliš obtěžovat.
- Jestliže u vás bude sušička vytížená pravidelně, volte hranatý (policový) typ a trvejte na kvalitnějších materiálech. A pokud jste vytížení i vy sami, vybírejte mezi sušičkami s časovačem. Kvalitní policové sušičky šetří váš čas i práci, což při častém sušení určitě oceníte, a hlavně vydrží dlouhá léta i při každodenní zátěži.
2. Kulatá nebo hranatá?
Kulaté (stohovatelné) a hranaté (policové) sušičky ovoce se od sebe liší hlavně způsobem rozvádění tepla, pohodlností manipulace a možnostmi využití.
Kulaté sušičky
- Mají motor ve spodní části a teplo stoupá zdola nahoru. Suroviny, které vyskládáte blíže ke středu a na spodní tácy, se suší rychleji, než ty na okrajích a na vrchních tácech. Sušení se proto často neobejde bez prohazování táců – a protože jsou naskládány na sobě, musíte je nejdřív všechny sundat.
- Rozebrat sušičku je potřeba i při kontrole průběhu sušení.
- Další nevýhodou je hrozba odkapávání šťávy ze šťavnatějších surovin na spodní tácy, nebo dokonce její zatečení do motorové jednotky. Pokud chcete sušit šťavnatější suroviny, dbejte na to, aby byl součástí příslušenství sušičky speciální tác bez otvorů, případně aby byla možnost dokoupení sušicích vložek na šťavnaté suroviny a tekuté směsi.
Hranaté sušičky
- Topná jednotka je většinou na boku a teplý vzduch proudí k surovinám v horizontální rovině. Teplo se tak dostává ke všem surovinám rovnoměrně, ať už jsou vespod nebo nahoře. Prohazovat tácy není nutné.
- Kontrola průběhu sušení je pohodlná, protože můžete ihned vyndat kterýkoli tác bez toho, abyste nejdřív museli vyndávat ostatní – hranatá sušička je v tomto podobná troubě na pečení. Nejnovější modely sušiček potravin mají dokonce průhledná dvířka, takže kontrola může proběhnout i bez jejich otevírání.
- Při sušení nemusí být v sušičce všechny tácy. To je výhodou, pokud chcete sušit větší kusy surovin nebo například nechat vykynout chléb – klidně nechte v sušičce jen jeden tác na dně.
- Na rozdíl od sušení v kruhové sušičce tu nehrozí, že by šťáva ze surovin zatekla do motoru (vzhledem k jeho uložení na straně). Pro zabránění odkapávání na spodní tácy jsou pak k dispozici speciální sušicí vložky.
3. Nerez nebo plast?
V případě volby nerezové sušičky si můžete být jisti kvalitním zpracováním a dlouholetou výdrží. Oproti tomu u plastů se mějte více na pozoru – dají se pořídit jak sušičky z mimořádně odolného plastu, tak i přístroje, které nepřečkají ani záruční dobu. O kvalitě plastových materiálů vám nejvíce poví:
- vizuální kontrola a „osahání“ (při bližším ohledání pravděpodobně odhalíte méně kvalitní materiály i jako laik; například můžete vyzkoušet poklepání nehtem – tenké a méně kvalitní plasty vydávají drnčivý zvuk)
- cena (nelze pořídit kvalitní sušičku za pár stovek; ceny lepších sušiček se pohybují cca od 5.000 Kč)
- hmotnost (vyšší hmotnost svědčí o bytelnosti a odolnosti materiálů)
4. Velká nebo malá?
Jakmile si ujasníte, jak často chcete sušičku používat a jak moc vám záleží na pohodlí při sušení nebo na kvalitě sušičky, zbývá vybrat si tu správnou kapacitu.
- 4 až 6tácový model vám pravděpodobně bohatě postačí, pokud budete používat sušičku jen vy sami nebo společně s ostatními členy domácnosti.
- 9 až 11tácové modely se hodí do domácností, kde se sušička stane pravidelným pomocníkem – ať už u uživatelů ztotožňujících se s raw stravovacím stylem, kteří budou používat sušičku při přípravě většiny jídel (a zvláště když budou pravidelně připravovat více porcí), zahrádkářů nebo vášnivých houbařů, ale také pro komerční účely.
Na co si ještě dát pozor?
Pokud chcete sušit i přes noc, je obzvlášť vhodné zjistit si míru hlučnosti. Prémiové sušičky jsou nejtišší, levnější přístroje mohou až nepříjemně hučet.
Doporučujeme ověřit si také dostupnost servisu a náhradních dílů – a to hlavně v případě, kdy si kupujete dražší sušičku ovoce. I na sebelepším přístroji se může něco pokazit a nic není platné, že jste za něj vydali několik tisíc, když ho kvůli nedostupnosti jednoho malého dílu budete muset vyhodit.